Cukier – o tym, że jego nadmiar w diecie szkodzi, wiemy chyba wszyscy, a na pewno zdecydowana większość z nas. Dlatego dbając o zdrowie i figurę staramy się rozsądnie korzystać ze słodkich przyjemności, ograniczając słodzone napoje, desery czy lody. Jednak wbrew pozorom, nie są to jedyne źródła cukru. Ukryty pod innymi nazwami sprawia, że kompletnie nieświadomie spożywamy go znacznie więcej niż powinniśmy. Skutkiem jest otyłość i cukrzyca, które dotykają coraz młodszych osób. Dlatego dziś spróbujemy „policzyć się” z ukrytym cukrem.
Z artykułu dowiesz się:
– jaka jest bezpieczna, zalecana porcja cukru w codziennej diecie,
– pod jaką nazwą może on występować w produktach spożywczych,
– jakie artykuły zawierają go więcej niż się spodziewamy.
Ile cukru zjadamy codziennie?
Według najnowszych danych GUS, w 2020 roku, spożycie cukru pod różnymi postaciami wyniosło prawie 43 kilogramy na osobę. To znacznie więcej niż średnia światowa (22 kg).
Według zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), cukier nie powinien stanowić więcej niż 10% codziennej energii. Dla osoby dorosłej, o średnim zapotrzebowaniu kalorycznym (2000 kcal) będzie to około 200 kcal, czyli maksymalnie 10 łyżek białego cukru. Przy czym najlepiej byłoby ograniczyć się do 5-ciu. Tymczasem zjadamy ich ponad 15!
Cukier – cichy zabójca
Cukier, choć nie jest trucizną, potrafi być bardzo niebezpieczny. Może prowadzić do nadwagi, otyłości oraz sprzyja rozwojowi cukrzycy. Te choroby to prosta droga to utraty zdrowia, a nawet życia.
Cukier działa uzależniająco, a im więcej go spożywamy, tym bardziej nasz organizm się go domaga. Po jakimś czasie niesłodzone produkty zwyczajnie przestają nam smakować i podświadomie wybieramy to, co słodkie. Dlatego właśnie producenci żywności niemal wszystko dosładzają. Słodki smak towarzyszy nam niemal od zawsze, kojarzy się z przyjemnością i nagrodą. Dlatego właśnie tak dużo cukru w produktach, po których kompletnie się tego nie spodziewamy. Wybraliśmy pięć najchętniej wybieranych, po których nie spodziewasz się, że mogą zawierać tyle cukru.
Płatki śniadaniowe – (nie)zdrowy początek dnia
Płatki śniadaniowe to szybkie rozwiązanie, żeby wrzucić rano coś na ząb i nie iść do pracy z pustym żołądkiem. Wystarczy wsypać do miski, zalać ulubionym mlekiem i zdrowe śniadanie gotowe. Niestety… zdecydowana większość płatków śniadaniowych to produkty mocno słodzone. Również te w wersji fit potrafią zaskoczyć zawartością nawet 20 g cukru w 100 g produktu, co daje około 4 łyżeczki cukru. Dlatego nawet produkty wyglądające na zdrowe, zawierające sporo błonnika czy pełnoziarniste, mogą być prawdziwą cukrową bombą.
Zdecydowanie lepszym wyborem są płatki owsiane. Są źródłem zdrowego błonnika pokarmowego, dają uczucie sytości i usprawniają pracę układu pokarmowego. Przy okazji, mogą też skutecznie wspierać redukcję cholesterolu (więcej o tym przeczytasz w tym wpisie).
A jeśli od czasu do czasu chcesz sięgnąć po płatki śniadaniowe – czytaj skład i wybieraj te z najniższą zawartością cukru.
Jogurty smakowe – szybka, ale czy zdrowa przekąska?
Podobnie jak płatki śniadaniowe wydają się świetnym sposobem na szybką przekąskę w ciągu dnia. Zawierają białka, dobre kultury bakterii i…cukier. Czasem może to być nawet 16 g cukru w 100 g produktu, co daje ponad 4 łyżeczki.
Najlepszą opcją będzie wybór jogurtów naturalnych, niesłodzonych lub kefirów, o zdecydowanie niższej zawartości węglowodanów. Jeśli wolisz jogurt o smaku owocowym, dodaj własne owoce, świeże lub mrożone. Unikaj natomiast gotowców, w których często znajduje się mocno słodzony wsad owocowy.
Ketchup i sos pomidorowy
Ketchup jest świetnym dodatkiem do kanapek, a popularna passata to najprostszy sposób na szybkie, domowe spaghetti. Jeśli jednak cukier otwiera listę składników (a tak jest w wielu wypadkach), to oznacza, że jest go więcej niż pomidorów! Taki produkt zdecydowanie nie powinien znaleźć się w koszyku. Planując grilla czy domowe przyjęcie sprawdź również skład gotowych sosów barbecue, czosnkowych czy chilli – mogą zawierać nawet 3 łyżeczki cukru w jednej porcji.
Wędliny
Kanapka z ulubioną wędliną to dla wielu osób ulubiony sposób na drugie śniadanie lub kolację. Warto jednak wybierać wędliny z dobrym składem, z jak największą zawartością mięsa i małą ilością dodatków. Cukier kryje się tu najczęściej pod nazwą glukoza, maltodekstryna, sacharoza. Zjadając kilka kanapek z wędliną znów dostarczamy sobie ponadprogramowego cukru. By tego uniknąć można samemu upiec szynkę lub schab w domu, dodając ulubione przyprawy, z pominięciem cukru oczywiście.
Napoje alkoholowe
Mało kto zdaje sobie sprawę, że alkohol także zawiera sporo cukru, który należałoby wliczyć w jego codzienne spożycie. Jego największe ilości można znaleźć w nalewkach (w 100 ml likieru Advocat znajduje się 6 łyżeczek cukru ) i białych winach deserowych – aż 7 g w jednej porcji. Sporo cukru mają też napoje piwne typu shandy lub radler, gdzie węglowodany stanowić mogą nawet 2/3 ich wartości energetycznej. Mniej kaloryczne są wódka, gin czy rum, ale te często pijemy z dodatkami w postaci drinków. 250 ml szklanka rumu z colą to około 7 łyżeczek cukru. Dlatego zdecydowanie warto ograniczyć spożywanie alkoholu lub wybrać wytrawne wino czerwone lub niesmakowe piwo.
Cukier w składzie – jak go znaleźć?
Mogłoby się wydawać, że cukier to cukier i, że pod taką właśnie postacią należy go szukać. Niestety, nie jest to takie proste. Jego określeń w produktach spożywczych może być ponad 60! Oto najpopularniejsze z nich:
– glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel, cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku. Te nazwy oznaczają cukry proste dodane do produktu.
Policz się z cukrem
Jeśli myślisz, że praktycznie nie używasz cukru być może masz rację. Ale jest duża szansa na to, że całkiem nieświadomie przekraczasz dzienny limit. Cukier obecny jest niemal wszędzie, znajdziesz go nawet w z pozoru zdrowych produktach spożywczych jak sosy sałatkowe, pieczywo, przetwory mleczne i wiele, wiele innych. Warto wiedzieć pod jakimi nazwami cukier może się ukrywać i starać się kontrolować ilość jego spożycia. Choć nie da się go całkowicie wyeliminować z diety można ograniczyć jego przyswajanie. Warto również sięgać po suplementy, które w naturalny sposób pozwolą kontrolować metabolizm cukrów.
Reducan Diabet – kontroluj poziom wchłaniania cukru
Takim preparatem jest Reducan Diabet. Zawarty w nim beta-glukan z owsa skutecznie opóźnia wchłanianie glukozy z pokarmu. Dzięki temu nie zostaje ona wchłonięta do krwioobiegu.
Zawarty w preparacie chrom wspomaga dodatkowo utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi przez cały dzień i zmniejsza chęć na słodkie przekąski. Dzięki temu łatwiej ograniczyć spożywanie słodyczy, zwłaszcza jeśli są nieodłączną częścią naszej codziennej diety.
Reducan Diabet nie tylko wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru, ale również wspiera walkę o szczupłą sylwetkę. Polecamy go wszystkim osobom, które chcą się zdrowo odżywiać i zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Dlaczego warto wybrać Reducan Diabet
Reducan Diabet to preparat naturalny, przebadany i bezpieczny. Posiada certyfikat Narodowego Instytutu Leków. Przeprowadzona z udziałem ludzi badania potwierdziły jego skuteczność w kontroli poposiłkowego poziomu cukru.
Tylko teraz Reducan Diabet możesz kupić w mocno obniżonej cenie 99 zł (zamiast 149 zł), korzystając z darmowej dostawy. Zapraszamy do naszego sklepu.