Jak skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. A cukier kojarzy nam się jednoznacznie ze słodkimi przekąskami i białymi kostkami, które wsypujemy do kawy czy herbaty. Niby wiemy, że powinniśmy go ograniczać, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że kryje się w wielu produktach, które codziennie zjadamy i wypijamy. Według Światowej Organizacji Zdrowia cukier nie powinien przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Przy średniej wartości 2000 kcal daje to około 10-12 łyżeczek. Podczas gdy, według badań, dorosły człowiek może spożywać dziennie nawet 27 łyżeczek cukru.

I choć cukier nie jest trucizną, to w nadmiernych ilościach może prowadzić do poważnych chorób.

Glukoza – co to jest i jak działa na organizm?

Glukoza to związek należących do cukrów prostych (monosacharydów), zaliczany do grupy węglowodanów. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie energii do całego organizmu. Najwięcej glukozy zużywa mózg – około 120 g dziennie. Jest też najbardziej wrażliwy na jej niedobór, podobnie jak komórki nerwowe.

Glukoza odpowiada również za przemianę tłuszczową w organizmie i odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Optymalny poziom cukru we krwi sprzyja także gojeniu się ran.

Jak sprawdzić poziom cukru we krwi?

Poziom cukru we krwi można sprawdzić na trzy sposoby. W domu – przy pomocy glukometru. Wystarczy zrobić niewielkie nakłucie w palcu dłoni, a kroplę krwi nanieść na pasek testowy. Wartość glukozy wyświetli się na ekranie glukometru. Z tej metody korzystają najczęściej osoby, u których już stwierdzono problemy z glikemią i, które muszą kontrolować poziom glukozy nawet kilka raz dziennie.

Rutynowe sprawdzenie poziomu glukozy można również wykonać w laboratorium. Polega ono na pobraniu krwi z żyły, najczęściej w miejscu zgięcia łokciowego. Również w laboratorium można wykonać tzw. doustny test obciążenia glukozą. Polega on na zmierzeniu poziomu cukru we krwi na czczo, a następnie po 30, 60 i 90 minutach od wypicia 75 g glukozy.

Regularne badanie poziomu cukru powinny wykonywać wszyscy, w szczególności osoby po 45 roku życia, zmagające się z nadwagą, nadciśnieniem czy wysokim poziomem cholesterolu. Warto pamiętać, że glikemia – czyli poziom glukozy we krwi, to podstawowe badanie wykorzystywane w profilaktyce cukrzycy.

Normy glukozy we krwi

Zgodnie z kryteriami opracowanymi przez badaczy z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego poziom glukozy na czczo mieści się w następujących normach:

Podwyższone stężenie glukozy we krwi nie musi od razu oznaczać cukrzycy. Warto jednak wybrać się do lekarza, w calu dalszej diagnostyki. Zwłaszcza jeśli pojawiają się dodatkowe objawy jak np.: chroniczne zmęczenie, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu czy nagły, nieuzasadniony wzrost masy ciała.

Czym grozi zbyt wysoki poziom cukru we krwi?

Utrzymujący się przez dłuższy czas zbyt wysoki poziom cukru we krwi może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie, obniżając komfort życia. Przedłużająca się hiperglikemia przede wszystkim jednak może prowadzić do cukrzycy. To choroba, która przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów. Mówi się też, że cukrzyca nie boli, co może dodatkowo uśpić naszą czujność. Największym zagrożeniem dla osób z niewyregulowanym poziomem cukru są choroby sercowo-naczyniowe jak udar mózgu czy zawał serca. Dzieje się dlatego, że wysoki poziom glukozy niszczy naczynia krwionośne – zarówno te małe (znajdujące się np. w oczach) jak i duże – tętnice czy żyły. A to od nich w dużej mierze zależy wydolność systemu krążenia.

Bardzo wysoki poziom cukru może również prowadzić do poważnych powikłań takich jak zespół stopy cukrzycowej, miażdżyca czy śpiączka cukrzycowa.

Jak skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi?

Istnieje kilka sposobów na to by obniżyć zbyt wysoki poziom cukru. Pamiętajmy jednak, że utrzymująca się dłuższy czas hiperglikemia wymaga bezwzględnej wizyty u lekarza, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zdrowa dieta

Jej zadaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, przy jednoczesnym dostarczeniu organizmowi niezbędnej energii, a także witamin i składników mineralnych. Mimo, że za podwyższenie poziomu cukru odpowiadają głownie węglowodany, nie można ich całkowicie unikać. Warto wybierać węglowodany złożone, których źródłem są: kasze, pełnoziarniste pieczywo, strączki, otręby, a także świeże owoce i warzywa. By nie dopuścić do wzrostu poziomu glukozy zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum węglowodanów prostych, które znajdziecie w słodkich przekąskach, pszennym pieczywie, słodkich napojach czy bardzo dojrzałych i słodkich owocach. Ważne jest by wyrobić sobie nawyk jedzenia mniejszych porcji, ale w krótszych odstępach czasu. Przy regularnych posiłkach ryzyko wystąpienia hiperglikemii jest znacznie mniejsze.

Regularny ruch

Systematyczna, umiarkowana aktywność to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji organizmu, ale również redukcję poziomu cukru we krwi. Sport pozwala także zniwelować stres, który jest jednym z istotniejszych czynników odpowiadających za wysoki poziom glukozy.

Odpowiednie ilości wody

Woda rozrzedza krew i zmniejsza stężenie cukru. Większa ilość wody wpływa również na pobudzenie produkcji moczu, z którym wydalany jest nadmiar glukozy. Według zaleceń powinno się wypijać co najmniej 2 – 2,5 litra wody dziennie. Warto pamiętać, że w okresie lata zapotrzebowanie na nawodnienie wzrasta, podobnie podczas aktywności.

Wsparcie z apteki

Walkę z redukcją wysokiego poziomu cukru we krwi wspierać mogą również preparaty apteczne. Warto wybierać te o naturalnym składzie i potwierdzonym działaniu. Takim preparatem jest, polecany przez nas, Reducan Diabet.

To preparat opracowany o certyfikowany przez Narodowy Instytut Leków. Przeprowadzone w nim badania potwierdziły skuteczność beta-glukanu z owsa, w zmniejszeniu zawartości glukozy we krwi.

Więcej o roli beta-glukanu w obniżaniu poziomu cukru we krwi pisaliśmy w tym wpisie: https://everestswisspharm.com/wplyw-beta-glukanow-z-owsa-na-obnizenie-poziomu-cukru-we-krwi/

Oprócz beta-glukanu z owsa, Reducan Diabet zawiera również chrom. Redukuje on wilczy apetyt oraz ochotę na słodycze. Dzięki temu rzadziej sięgamy po słodkie i niezdrowe przekąski, co przekłada się nie tylko na poziom cukru, ale również naszą wagę.

Reducan Diabet polecamy nie tylko osobom, które zmagają się z hiperglikemią, ale także tym, którzy chcą jej uniknąć. W szczególności uprawiającym sporty wyczynowe, a także osobom z nadwagą i otyłością, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Polecamy