Jak natura może nam pomóc w redukcji zbyt wysokiego poziomu cholesterolu?

Niemal 20 milionów Polaków ma problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Z roku na rok ta liczba rośnie. Większa część chorych (około 60%) w ogóle nie wie, że problem ich dotyczy. Niestety, hipercholesterolemia dotyka coraz młodszych osób i może być niebezpieczna w każdym wieku. Nieleczona jest jedną z przyczyn chorób serca, zawału czy udaru. By uniknąć niebezpiecznych powikłań konieczna jest regularna kontrola poziomu cholesterolu i wdrożenie właściwego leczenia. W walce z holesterolemią skutecznie wspomaga nas również natura.

Owsianka na cholesterol?

Jednym z częstych zaleceń dla osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, jest spożywanie płatków owsianych. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego? Poza tym, że owsianka to jedno z najpopularniejszych, śniadaniowych dań, ma też szereg prozdrowotnych zalet. Płatki owsiane są źródłem zdrowego, rozpuszczalnego błonnika i beta-glukanów, które odgrywają kluczową rolę w procesie redukcji zbyt wysokiego cholesterolu.

Czym są beta-glukany z owsa?

Beta-glukany są jedną z form rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, czyli tego o zwiększonej lepkości. Błonnik to inaczej włókna pokarmowe pochodzenia roślinnego. Naturalnie występuje w owocach, warzywach i pełnych ziarnach zbóż. Jego największym źródłem jest owies. Pełne ziarno owsa zawiera aż 32% błonnika. W płatkach owsianych jest go około 14%.

Prozdrowotny wpływ błonnika pokarmowego został udowodniony na podstawie licznych badań naukowych. Szczególnie podkreśla się pozytywny wpływ na pracę układu trawienia i metabolizm, a także utrzymanie w ryzach poziomu cukru. Jednak rola beta-glukanów z owsa jest znacznie szersza.

Beta-glukany a poziom cholesterolu

Badania nad wpływem beta-glukanów z owsa na poziom cholesterolu prowadzono już od lat 60-tych ubiegłego wieku. Obecnie wiadomo już z całą pewnością, że regularne spożywanie płatków owsianych przyczynia się do obniżenia poziomu złej frakcji cholesterolu (LDL) i ustabilizowanie poziomu cholesterolu całkowitego.  W badaniach przeprowadzanych wśród osób z cholesterolemią wykazano, że spożycie produktów zawierających 3 g beta-glukanów codziennie przez cztery tygodnie, obniżyło stężenie cholesterolu całkowitego o około 7%. Ponadto udowodniono, że stosowanie przez 40 dni diety zawierającej od 1 do 5% beta-glukanów może obniżyć stężenie cholesterolu całkowitego aż o 39%, a trójglicerydów o 21%. Co ciekawe, pozytywne działanie produktów owsianych było niezależne od zawartości tłuszczu i cholesterolu w spożywanych posiłkach.

W jaki sposób beta-glukany wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu?

Prozdrowotne działanie beta glukanów jest dwutorowe. Z jednej strony tworzą one na ściankach jelita cienką warstwę ochronną, dzięki której wchłanianie cholesterolu z pożywienia jest znacznie utrudnione. Z drugiej strony, pobudzają organizm do wydalania złego cholesterolu, co również znacznie obniża jego przyswajanie. Beta glukany sprzyjają utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji tzw. złego cholesterolu (LDL). W ten sposób ich regularne spożywanie może przyczynić się do redukcji ryzyka wystąpienia chorób serca, zawałów oraz udarów.

Zalecane 3 g beta glukanów to równowartość 2/3 filiżanki płatków owsianych,  1/3 filiżanki otrąb owsianych lub ½ filiżanki kaszy owsianej.

A co jeśli nie lubisz owsianki?

Owies jest najlepszym źródłem beta-glukanów. Najprościej więc dostarczać je spożywając w formie płatków, otrębów lub kaszy, które również są ich bogatym źródłem. Niestety nie każdy lubi produkty owsiane. Nie wszyscy mogą też je spożywać ze względu na zawartość glutenu. Jak zatem dostarczyć je sobie w inny sposób?

Najlepszym rozwiązaniem będzie suplementacja preparatem Reducan Lipid.

Reducan Lipid – skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu w naturalny sposób

Reducan Lipid to innowacyjny suplement, który powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Leków. Skład preparatu jest bardzo prosty – 1 kapsułka zawiera beta-glukan z owsa, czyli frakcję rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, umieszczonego w bezpiecznej kapsułce celulozowej. Nie musisz już zjadać miski płatków czy dużej porcji otrąb owsianych. Wystarczy zażyć 7 kapsułek Reducan Lipid, co odpowiada dziennej dawce beta-glukanów.

Jak Reducan Lipid działa na cholesterol?

Beta-glukan rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym, tworząc lepki roztwór. Wiąże się on z wytwarzaną przez wątrobę żółcią, która zawiera duże ilości cholesterolu. Wiążące żółć beta glukany zmuszają wątrobę do jej ciągłej produkcji, do której niezbędne jest z kolei wykorzystanie zawartego we krwi cholesterolu. Dzięki temu suplementacja Reducanem Lipid zmusza wątrobę do produkcji żółci, z którą się wiąże się cholesterol, a która jest przez nas wydalana wraz z nim.

Kto powinien przyjmować Reducan Lipid

Reducan Lipid polecamy wszystkim osobom, które zmagają się z wysokim poziomem cholesterolu, i chcą go skutecznie i naturalnie obniżyć. To również idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za produktami z owsa lub są na diecie bezglutenowej.

Reducan Lipid mogą również przyjmować osoby zagrożone chorobami serca i układu krążenia, które chcą utrzymywać poziom cholesterolu w normie, nie rezygnując całkowicie z ulubionych potraw.

Beta-glukany pomagają również utrzymać w normie poziom cukru, będą zatem idealnym suplementem dla osób z cukrzycą typu II. Dodatkowo stymulują układ odpornościowy, zapobiegając infekcjom, jak również chorobom nowotworowym. Wspierają utrzymanie szczupłej sylwetki i poprawiają kondycję skóry.

Jeśli więc nie przepadasz za produktami owsianymi, a chcesz dbać o swoje zdrowie kompleksowo, uzupełnij swoją dietę o suplementację Reducan Lipid. Skuteczność preparatu w redukcji cholesterolu potwierdziły badania z udziałem ochotników.

Suplementy to nie wszystko

Warto wiedzieć, że do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi niezbędne jest przestrzeganie diety. Wbrew pozorom wcale nie musi być ona droga, ani pozbawiona smacznych potraw.  Dieta antycholesterolowa może być nie tylko prosta, ale również smaczna i zdrowa. Jeśli chcesz wiedzieć co jeść, by dbać o poziom cholesterolu, polecamy Ci jeden z naszych wcześniejszych wpisów.

Sezon jesienno-zimowy to dobry czas na włączenie suplementacji Reducanem Lipid. Gdy na dworze robi się chłodniej częściej sięgamy po niezdrowe przekąski, a mniejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw sprawia, że nasza dieta nie zawsze jest zdrowa. Do tego zbliżające się świętą, które często są okazją do obfitego ucztowania, którego skutki czujemy jeszcze długo po ich zakończeniu. Jeśli chcecie przejść zdrowo przez ten czas polecamy Wam Reducan Lipid. Tym bardziej, że teraz kupując dwa opakowania możecie skorzystać z 10% rabatu.

Polecamy