Jak kontrolować poziom cholesterolu we krwi poprzez dietę?

Hipercholesterolemia (podwyższony poziom cholesterolu) to obecnie jeden z najczęściej diagnozowanych problemów. Wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Coraz częściej kłopoty z utrzymaniem cholesterolu w ryzach mają również ludzie młodzi. U jednych i drugich skutki zaniedbań na tym polu mogą prowadzić do poważnych problemów tj. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność nerek. Jak tego uniknąć?

Z artykułu dowiesz się, jak sposób odżywiania wpływa na poziom cholesterolu i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie antycholesterolowej.

Zły i/czy dobry cholesterol

Słowo cholesterol u większości budzi negatywne skojarzenia. Tłuste potrawy, fast foody, otyłość – rzeczywiście można postawić między nimi znak równości. Warto jednak wiedzieć, że cholesterol ma również swoje dobre oblicze. Bez niego niemożliwe byłoby prawidłowe działanie naszego organizmu. Więcej o tym jakie zadania mają obie frakcje cholesterolu (LDL i HDL) i jaki powinien być ich prawidłowy poziom pisaliśmy tutaj.

W tym wpisie chcielibyśmy skupić się na tym w jaki sposób dieta może nam pomóc w walce o prawidłowy poziom cholesterolu.

Czy istnieje dieta na obniżenie poziomu cholesterolu?

Dobrze skomponowany jadłospis jest bardzo skutecznym narzędziem w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Dieta w terapii zaburzeń lipidowych powinna zawierać tzw. żywność funkcjonalną, która posiada działanie prozdrowotne. Sprawdź i przekonaj się, że dieta antycholesterolowa jest nie tylko prosta, ale również niedroga, a produkty łatwo dostępne. Sprawdźmy zatem co i jak jeść by było zdrowo i smacznie.

Trzymaj tłuszcze na wodzy

Zbyt duża ilość tłuszczów w diecie wpływa na zwiększenie poziomu cholesterolu. Chodzi nie tylko o ilość, ale również o jakość. Nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery trans rzeczywiście podnoszą poziom złego cholesterolu (LDL)  i obniżają poziom dobrego (HDL). Według zaleceń WHO ich maksymalna zawartość nie powinna przekroczyć 1% w codziennej diecie. W rzeczywistości utrzymanie tego poziomu jest trudne, bo informacji o ilości izomerów nie znajdziesz na opakowaniu produktów. Czytając etykiety warto sprawdzić czy produkt nie zawiera częściowo utwardzonych/uwodornionych olejów roślinnych. Ich źródłem są przede wszystkim margaryna, frytki, chipsy, ale również tłuste wędliny czy nabiał.

Zamiast tłuszczy odzwierzęcych lepiej wybierać zdrowsze tłuszcze roślinne tj. olej lniany, rzepakowy, sojowy czy tłoczona na zimno oliwa z oliwek. Zawierają one jednonasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają zbić wysoki poziom złego cholesterolu. Warto dodawać je np. do sałatek. Tłuste mięso i sery można zastąpić chudszymi odpowiednikami.

Co powie ryba

Tłuste, morskie ryby są bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, które według naukowców działają przeciwzapalnie, ale nie tylko. Wspierają pracę serca i układ krążenia, obniżają poziom złego cholesterolu, chroniąc żyły i tętnice przed miażdżycą. Wpływają na pracę mózgu, stan skóry, włosów i paznokci oraz odporność.

Najwięcej kwasów Omega 3 zawierają łosoś, makrela, tuńczyk czy śledź. Według badań osoby regularnie jedzące ryby są mniej narażone na udar, nadciśnienie i żyją średnio 2 lata dłużej od osób, które ryb nie jedzą. Warto włączyć je do swojej codziennej diety, zwracając jednocześnie uwagę na pochodzenie ryb oraz ich jakość.

Błonnik – bariera dla cholesterolu

Rozpuszczalne składniki błonnika hamują syntezę cholesterolu. Wiążą się z nim w jelicie cienkim, zmniejszając przyswajalność cholesterolu z pożywienia. Dodatkowo wpływają na wiązanie kwasów żółciowych, które są odpowiedzialne za trawienie tłuszczów. Dzięki temu do krwi dostaje się mniej trójglicerydów. Nieocenionym źródłem błonnika są płatki owsiane. Dają ogromne możliwości w kuchni – jako składnik deserów, koktajli, omletów czy ciast lub jako samodzielny posiłek. Warto również włączyć do diety czarną fasolę, awokado, pomarańcze i brokuły. W ten sposób zapewnimy organizmowi odpowiednie zasoby do walki z cholesterolem.

Orzechy, pestki i nasiona – małe, a dużo mogą

Są źródłem białka, błonnika i nasyconych kwasów tłuszczowych. To czyni z nich idealne narzędzia do walki ze złym cholesterolem. Do jadłospisu warto włączyć w szczególności orzeszki ziemne, pistacje, orzechy laskowe i pekan. Są nie tylko bardzo smaczne, ale mogą obniżyć poziom złej frakcji nawet o 10%. Warto jednak pamiętać, że choć zdrowe – są też bardzo kaloryczne, dlatego warto jeść je z umiarem. Można dodawać je do owsianki, deserów czy domowych ciast. Z powodzeniem zastąpią też słodkie przekąski ze sklepu.

Białko tak, ale sojowe

Jest nie tylko źródłem rozpuszczalnego błonnika, ale również antyoksydantów i izoflawonów, które hamują procesy utleniania w organizmie, pozytywnie wpływając na układ sercowo-naczyniowy. To także źródło lecytyny i saponiny – które odgrywają istotną rolę w metabolizmie lipidów. Źródłami białka sojowego, które warto włączyć do swojej diety jest przede wszystkim tofu oraz mleko sojowe, które można wykorzystać jako zamiennik mleka krowiego. Zdrową przekąską mogą być też prażone nasiona soi, które można też dodać do sałatki czy deseru.

Dieta to nie wszystko

Dieta jest ważnym elementem w walce o prawidłowy poziom cholesterolu, ale nie jedynym. Warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i włączyć je do całościowej zmiany swojego stylu życia. Tylko wtedy efekty podjętych działań będą zadowalające, a Ty będziesz się cieszył nie tylko dobrym zdrowiem, ale i samopoczuciem.

Nałogom powiedz nie

Używki takie jak papierosy czy alkohol to wrogowie naszego zdrowia. Oczywiście lampka wina od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi. Mało tego, według badań niewielkie ilości czerwonego wina i zawarte w nim polifenole mogą wręcz pomóc w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Jednak większe dawki alkoholu, będące dla organizmu tzw. pustymi kaloriami podwyższają parametry cholesterolu i trójglicerydów. Profil lipidowy pogarsza również palenie papierosów. Dlatego jeśli chcesz mieć cholesterol pod kontrolą zrezygnuj z używek.

Mniej stresu więcej ruchu

Choć w obecnych czasach stres towarzyszy każdemu, warto robić wszystko by zminimalizować jego ilość. Wpływ stresu na poziom cholesterolu sprawdzali badacze z University College w Londynie. Wyniki pokazały, że wśród osób narażonych na stres poziom cholesterolu był znacznie wyższy. W stresie organizm produkuje więcej glukozy i kwasów tłuszczowych, co prowadzi do wzmożonej produkcji frakcji LDL przez wątrobę. Przez stres organizm traci naturalną zdolność usuwania złego cholesterolu, ponieważ pod jego wpływem uruchamiają się procesy zapalne, które zwiększają produkcję cholesterolu.

Suplementacja – Reducan Lipid na obniżenie poziomu cholesterolu

By wzmocnić efekty swoich wysiłków warto sięgać po naturalne preparaty, które wspomagają obniżanie poziomu złego cholesterolu. Dlaczego Reducan Lipid? Bo to suplement, który powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Leków. Jego skuteczność potwierdzono w niezależnych badaniach z udziałem grupy ochotników.

Beta-glukan w redukcji cholesterolu

Głównym składnikiem Reducan Lipid jest beta glukan pochodzący z owsa. Rozpuszczając się w przewodzie pokarmowym wiąże się z wytwarzaną przez wątrobę żółcią. Wątroba musi więc stale ją produkować, wykorzystując zawarty we krwi cholesterol. Dzięki temu udowodniono, że beta glukan efektywnie wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Więcej o działaniu beta glukanu przeczytacie w tym wpisie https://everestswisspharm.com/beta-glukany-z-owsa-na-obnizenie-cholesterolu/.

Warto sięgnąć po Reducan Lipid z jeszcze jednego powodu. Poza tym, że ma świetny skład i jest skuteczny, ma też bardzo atrakcyjną cenę. Zajrzyj do naszego sklepu i skorzystaj z promocji kupując Reducan Lipid taniej i korzystając z darmowej dostawy.

Polecamy