Dobry a zły cholesterol – co trzeba wiedzieć

Panuje powszechne przekonanie, że cholesterol to coś złego. W większości kojarzy nam się z dojrzałym wiekiem, niewłaściwą dietą i otyłością. Tymczasem hiepercholesterolemia coraz częściej dotyka osoby młode i szczupłe. Rzeczywiście, zbyt wysoki poziom cholesterolu może być dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczny. Z drugiej strony, cholesterol jest obecny we krwi i niemal wszystkich komórkach organizmu, warunkując jego prawidłowego funkcjonowanie.

Sprawdźmy więc, jak to naprawdę  jest z tym cholesterolem.

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to związek zaliczany do tłuszczów (lipidów). Jest naturalnie produkowany przez nasz organizm między innymi w wątrobie czy jelitach, skąd razem z krwią jest transportowany do wszystkich komórek ciała. Druga część cholesterolu dostarczana jest w pożywieniu.

Cholesterol występuje w organizmie w dwóch postaciach – LDL i HDL, potoczne zwanych złym i dobrym cholesterolem. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie i jak każdy z nich wpływa na nasze zdrowie.

Dobry cholesterol

HDL ,czyli dobry cholesterol, to frakcja o wysokiej gęstości. Jego najważniejszym zadaniem  jest wiązanie nadmiaru złego cholesterolu (LDL) ze ścian naczyń krwionośnych i transportowanie go do wątroby. Tam jest magazynowany, przetwarzany lub wydalany. Dzięki temu dobra frakcja cholesterolu chroni naczynia przed miażdżycą i chorobami serca.  Ale cholesterol HDL spełnia w organizmie jeszcze szereg innych, istotnych funkcji:

– buduje ściany komórkowe, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów,

– determinuje prawidłowe działanie mózgu, zapobiegając demencji,

– bierze udział w syntezie hormonów, wpływających na płodność czy regulujących sen,

– wspomaga syntezę witaminy D3, której odpowiedni poziom jest kluczowy w profilaktyce nowotworów i wpływa na odporność,

– wspomaga trawienie tłuszczy i wchłanianie witamin, które się w nich rozpuszczają (A,D,K i E).

Zły cholesterol

Zły cholesterol (LDL) to frakcja o małej gęstości. Jej rolą jest transport cholesterolu z wątroby do wszystkich komórek ciała oraz mięśni, a więc całkiem odwrotnie niż w przypadku HDL. Gdy cholesterolu jest za dużo, jego nadmiar osadza się na ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Krew nie może przepływać swobodnie, co grozi zaburzeniami krążenia, prowadząc do niewydolności układu sercowo-naczyniowego.

Jaki jest prawidłowy poziom dobrego i złego cholesterolu

By sprawdzić poziom poszczególnych frakcji cholesterolu wystarczy wykonać lipidogram. To podstawowe badanie profilaktyczne, polegające na pobraniu krwi. Jest bezbolesne i szybkie, tym bardziej warto wykonywać je regularnie, najlepiej raz w roku. W przypadku osób, u których pojawił się już problem ze z hipercholesterolemią lub, które mają w rodzinie osoby ze schorzeniami układu krążenia, zaleca się częstsze sprawdzanie poziomu cholesterolu.

Aktualne normy stężenia lipidów we krwi - infografika

Cholesterol całkowity to ten, który dostarczamy z pożywieniem jak i ten produkowany przez nasz organizm. Tylko na podstawie analizy wszystkich składników profilu lipidowego lekarz może ocenić stan układu krążenia pacjenta i zalecić właściwe leczenie.

Czym grozi zbyt wysoki poziom złego cholesterolu?

Zbyt wysoki pozom frakcji LDL prowadzi do zawężania naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi i tlenu. Nieleczona hipercholesterolemia może mieć poważne skutki, prowadząc do zawału serca czy udaru mózgu, a w konsekwencji również do śmierci.

Niestety problem zbyt wysokiego cholesterolu jest powszechny. Tylko w Polsce dotyka on co drugiej osoby. Z 20 milionów chorych tylko 7-8 milionów decyduje się na podjęcie leczenia, a spora część nawet nie wie, że problem w ogóle ich dotyczy.

Dlatego tak ważne jest by regularnie wykonywać lipidogram, a także obserwować sygnały, jakie wysyła  nasz organizm. Zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się ogólne pogorszenie samopoczucia, nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami czy koncentracją.

Jak samemu zadbać o właściwy poziom cholesterolu?

Nie zawsze konieczne jest wdrożenie farmakologii. Często wystarczy zmiana nawyków i stylu życia by poprawić wyniki lipidogramu, a tym samym uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami.

Sprawdź co i jak jesz

Część cholesterolu dostarczamy do organizmu w diecie. By dbać o jego właściwy poziom warto zwrócić uwagę zarówno na ilość jak i jakość posiłków. Źródłem złego cholesterolu są przede wszystkim tłuszcze zwierzęce i nasycone kwasy tłuszczowe. Dlatego należy ograniczyć spożywanie tłustych wędlin, mięsa, ale również tłustego nabiału. Zamiast tego warto wprowadzić do diety oleje roślinne, ryby, orzechy, pełnoziarniste pieczywo i makarony, a także świeże warzywa i owoce. Warto również wzbogacić ją o naturalne sterole roślinne, które skutecznie redukują stężenie złego cholesterolu. Znajdziesz je w chudych jogurtach, kefirach, cielęcinie. Przy wysokim poziomie cholesterolu należy ograniczyć do minimum spożywanie żywności przetworzonej, słodyczy, a także słodkich i słonych przekąsek.

Pij wodę

Woda pobudza nerki do wydajniejszej pracy i wydalania szkodliwych substancji. Dodatkowo rozrzedza krew, zapobiegając powstawaniu zakrzepów, mogących prowadzić do zawału. Warto wypijać co najmniej 2,5 litra wody dziennie.

Zadbaj o regularną aktywność

Ruch to sprzymierzeniec w walce o szczupłą sylwetkę. Nadwaga i wysoki cholesterol idą w parze, dlatego warto zadbać o regularną aktywność fizyczną. Już pół godziny ćwiczeń dziennie pozwoli utrzymać ciało w dobrej kondycji, redukując stres, który także jest jedną z przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu.

Unikaj używek

Regularne picie większych ilości alkoholu może wpływać na zwiększenie poziomu trójglicerydów i cholesterolu, co potwierdziły liczne badania. Na pogorszenie profilu lipidowego wpływa również palenie, dlatego używkom mówimy zdecydowanie pass.

Suplementy diety wspomagające redukcję cholesterolu

Czasem zmiana nawyków może okazać się niewystarczająca, by przywrócić właściwy poziom cholesterolu. Wówczas warto sięgnąć po suplementy, które wspomogą walkę o zdrowie i dobre samopoczucie.

Reducan Lipid– naturalnie obniża poziom złego cholesterolu

Reducan Lipid To preparat stworzony przez Narodowy Instytut Leków. Jego głównym składnikiem jest beta glukan, pochodzący z owsa. To część błonnika pokarmowego, o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Badania potwierdziły, że nie tylko reguluje pracę jelit i zmniejsza łaknienie, ale również pomaga redukować poziom złego cholesterolu, przy jednoczesnym hamowaniu jego wchłaniania.

Beta glukan z owsa rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym, tworząc lepką maź. Wiąże wytwarzaną przez wątrobę żółć, do produkcji której wykorzystuje znajdujący się we krwi cholesterol.  Żółć wraz ze szkodliwym LDL-em jest następnie wydalana z organizmu.

Skuteczność preparatu Reducan Lipid potwierdziły badania przeprowadzone z udziałem ludzi, w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie.

Dawkowanie preparatu i sposób przyjmowania znajdziecie w opisie produktu na stronie naszego sklepu https://everestswisspharm.com/produkt/reducan-lipid/

Polecamy