Beta-glukany z owsa na obniżenie cholesterolu

Beta-glukany zawarte w owsie znane są z tego, że pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu. Substancje te mogą przeciwdziałać cukrzycy typu 2, a także chronić przed rozwojem komórek nowotworowych. Co więcej, beta-glukany uważane są za substancje korzystne dla działania układu odpornościowego. Często stosuje się je również w celu poprawy kondycji skóry oraz jako pomoc w odchudzaniu. Nic dziwnego, że lekarze i dietetycy tak często polecają spożywanie płatków lub otrąb owsianych. Zawierają one spore ilości beta-glukanów, które wykazują dużą wartość odżywczą dla organizmu człowieka.

Czym są beta-glukany?

Termin „beta-glukany” zapewne słyszał każdy, nie wszyscy jednak wiedzą, do czego się on odnosi. Beta-glukany stanowią część błonnika rozpuszczalnego, czyli o zwiększonej lepkości. Zanim jednak przejdziemy do właściwości tych związków, warto przypomnieć, czym jest błonnik. Są to włókna pokarmowe, które pochodzą tylko i wyłącznie z produktów roślinnych, nie znajdziemy ich natomiast w nabiale, ani w mięsie. Wśród właściwości błonnika wyróżniamy między innymi korzystne działanie na układ pokarmowy, przede wszystkim wspomaganie trawienia oraz regulację metabolizmu. Błonnik jednak ma również inne działanie prozdrowotne, jak w przypadku beta-glukanów, które chronią przed różnymi schorzeniami i wspomagają ogólną kondycję organizmu.

Największe ilości błonnika znajdziemy w ziarnie owsa, którego ziarno zawiera go ok. 32%. W płatkach owsianych znajduje się mniej więcej 14% błonnika, w tym ok. 8% błonnika rozpuszczalnego, którego istotnym elementem są beta-glukany.

Jak beta-glukan z owsa wpływa na obniżenie cholesterolu?

Pierwsze badania, dotyczące wpływu płatków owsianych na poziom cholesterolu przeprowadzono w latach 60 XX wieku. Było to badanie na myszach, jednak już wtedy uznano, iż spożywanie beta glukanów z owsa może być skuteczniejsze w tym zakresie, niż jedzenie innych zbóż. Następne testy (przeprowadzone już na ludziach) potwierdziły tę tezę i wykazały, iż spożycie 140 g płatków owsianych na dobę po 3 tygodniach doprowadziło do obniżenia poziomu cholesterolu o ok. 11%. Oczywiście nie poprzestano na tym i kontynuowano badania, które dowiodły, że wcale nie trzeba spożywać aż tak dużej ilości błonnika owsianego, aby zauważyć korzystne efekty jego działania. Aktualnie wiadomo już, że wystarczy spożycie produktów zawierających jedynie 3 g beta-glukanów, aby zauważyć ich korzystny wpływ na obniżenie cholesterolu.

A jak właściwie działają beta-glukany na regulację poziomu cholesterolu? Badania potwierdzają, iż prozdrowotne właściwości beta-glukanów polegają na pobudzaniu organizmu do wydalania cholesterolu i ograniczają jego wchłanianie. Dzięki temu następuje obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu, a przede wszystkim cholesterolu lipoprotein LDL, zwanego także złym cholesterolem. Beta-glukany zmniejszają także stężenie trójglicerydów we krwi. Takie działanie wpływa na zredukowanie ryzyka zawału serca, co zostało naukowo potwierdzone.

Skąd brać beta-glukany owsiane?

Jeżeli chodzi o zawartość beta-glukanów to właśnie owies stanowi najlepsze źródło tego składnika. Dlatego warto do swojej diety wdrożyć produkty owsiane. Oczywiście najwyższe wartości mają produkty jak najmniej przetworzone. W płatkach owsianych zawartość beta-glukanów waha się pomiędzy 2,5 do ponad 5 g na 100 g płatków, co oznacza, że chcąc spożyć zalecane 3 g beta-glukanów, każdego dnia należy jeść ok. 50-100 g płatków owsianych. Także otręby owsiane stanowią bogate źródło beta-glukanów. Zawierają one ok. 7 g tych substancji na 100 g produktu.

Nie wszyscy jednak lubią produkty owsiane, nie każdy też może je spożywać, gdyż zazwyczaj zawierają gluten. W jaki sposób można wtedy uzupełnić dzienną porcję beta-glukanów? Wystarczy postawić na suplementację w postaci kapsułek Reducan, w których zastosowano właśnie β-glukan z owsa. Spożywając siedem kapsułek suplementu dziennie, dostarczamy organizmowi wymaganych 3 g beta-glukanów, co po kilku tygodniach będzie skutkowało obniżeniem poziomu cholesterolu.

Polecamy